جشنواره اینترنتی نوروز

مسابقه و جشن اینترنتی وبلاگنویسی نوروز 87

http://wavylady2000.persianblog.ir/post/187
ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ روز جمعه ٩ فروردین ۱۳۸٧  

 وبلاگ صوفیانه ها               

 ایران و نوروز 

«زرتشت گفت که روان مردگان در ایام فروردگان به خانه‌های ایشان بازمی‌گردد و امر کرد که در آن ایام خانه‌‌ها را پاک کنند و فرش‌های پاک بگسترند و آن‌جا خوردنی‌های خوشمزه و اشتهاآور بنهند و بخورند تا روان مردگان به بو و نیرویآن قوت گیرد.»                                          

                                 ترجمه از غرر اخبار، ملوک فرس‌ثعالبی            

نوروز و هفت سین قدیم: 

ـ پانزده‌روز ِ پیش از نوروز گندم یا عدس سبز می‌کنند، خانه‌تکانی می‌کنند و برای شب جشن، سرتاپا لباس نو می‌پوشند. شب اول سال، باید همه‌ اتاق‌های خانه روشن باشد. چند ساعت به تحویل مانده، سفره‌ هفت‌سین پهن می‌کنند.

هفت‌سین :

بالای سفره‌‌ هفت‌سین، یک آینه می‌گذارند دو طرف‌اش جا با شمع‌دان که در آن‌ها به‌عده‌ اولاد، صاحب‌خانه، شمع روشن می‌کند. چیزهایی که سر سفره می‌گذراند از این قرار است:قرآن، نان بزرگ، یک کاسه آب که رویش برگ سبز است، یک شیشه گلاب، سبزه علاوه بر آجیل شیرین و میوه و شیرینی و خروس و ماهی در خوانچه هفت‌چیز که اسم‌ شان با سین شروع می‌شود باید باشد: سپند، سیب، سیه ‌دانه، سنجد، سماق، سیر، سرکه، سمنو، سبزی، به‌اضافه ماست، شیر، پنیر و تخم‌مرغ رنگ‌کرده ...در موقع تحویل، همه‌ اهل خانه باید سر هفت‌سین باشند و پول یا خرخاکی(خر مهره)در دست‌شان می‌گیرند، چون شگون دارد. اگر کسی موقع تحویل سال در خانه‌ی ِ خودش پای هفت‌سین نباشد، تا سال دیگر از خانه‌اش آواره خواهد بود.کسیکه مزاجش حرارتی باشد، موقع تحویل، سر هفت‌سین یک انگشت ماست می‌خورد و اشخاص رطوبتی با یک انگشت سیره می‌خورند. تا مزاجشان معتدل بشود. در موقع تحویل، زن‌ها باید سنجاق زیر گلویشان باشد وگرنه، رشته‌ کارشان گسسته می‌شود.علامت تحویل سال، تکان‌خوردن برگ سبز روی آب است و یا چرخیدن تخم‌مرغ روی آینه. شمعی که به نیت سلامتی در هفت‌سین روشن است، باید تا آخرش بسوزد و نباید به آن فوت کرد، چونکه عمر را کوتاه می‌کند و در صورت اجبار با دو برگ سبز، آنرا خاموش کنند.کسیکه، صبح عید وارد خانه می‌شود باید خوش‌قدم باشد و بگوید: «صد سال به این‌ سال‌ها برسید!» درصورتیکه خود صاحب‌خانه، خوش‌قدم باشد، باید از در خانه بیرون برود و برگردد. هرکسی دراین روز، شادی و خرمی بکند، تا سال ِ دیگر به او خوش خواهد گذشت. 

سفره‌ِ خواجه‌خضر :

با همان تشریفات هفت‌سین است، تنها فرقی که دارد این سفره از شب جمعه‌ آخر سال، چیده می‌شود تا ساعت تحویل و چیزی که اضافه دارد، شیربرنج بی‌نمک، اسفناج پخته و قاویت آردنخودچی است. علامت این‌که خواجه‌خضر سر سفره بیاید اینست که انگشت ِ خودش را می‌زند در قاویت آردِ نخودچی. 

سیزده‌بدر :

سیزدهمین‌روز ِ بعد از نوروز است که همه‌ی ِ مردم، درین روز باید از شهر خارج بشوند، خوش بگذرانند و تفریح و گردش بکنند تا این‌که نحوست ِ سیزده را به صحرا برند. دختران برای ِ این‌که بخت‌شان باز بشود، سبزه‌ها را گره می‌زنند و می‌گویند: 

                                         سیزده بدر                    سال ِ دگر

                                      خانه‌ی ِ شوهر                بچه به‌بغل   

بن‌مایه:

                نیرنگستان؛ صادق ِ هدایت، چاپ ِ دوم، تابستان ِ 2536، انتشارات ِ جاویدان 

با آرزوی 12 ماه شادی

                    52 هفته خنده

                           365 روز سلامتی

                                   8760 ساعت عشق

                                           525600 دقیقه برکت

          سال

             14087 اهورایی

                     7030 میترایی

                           7030 میترایی

                                 6758 آشوری

                                     3746 زرتشتی

                                          2567 شاهنشاهی

                                                  و1387 شمسی

                                               بر شما فرخنده باد