جشنواره اینترنتی نوروز

مسابقه و جشن اینترنتی وبلاگنویسی نوروز 87

http://lakistan.persianblog.ir/post/10
ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٠ فروردین ۱۳۸٧  

وبلاگ مردمان لک  

لک هویتی مستقل از کرد و لر است

ما بر این باوریم که لک ها تاریخ کهن تری را نسبت به لرها و کرد ها دارند. بدین معنا که لر و کرد، اقوامی آریایی هستند که روزی روزگاری وارد سرزمین پرشیا شده اند. در حالیکه لک ها بومیان این سرزمین و کسانی بوده اند که قبل از ورود آریایی ها در ایران ساکن بوده اند.

برای بحث در این رابطه نگاهی به صفحه ی 15 از کتاب "بومیان دره مهرگان" می پردازیم.

"""وجود آثار به جا مانده از گذشتگان در سیمره گویایی این واقعیت است که نخستین اقوام بومی ایران زمین در این ناحیه می زیسته اند. بی تردید این اقوام نیاکان و اجداد لک ها بوده اند.

قومی که قبل از مهاجرت آریایی ها به ایران در سیمره ساکن بوده اند و مهاجرین آریایی را از حیث فرهنگ و تمدن متاثر از خود نمودند. آداب و رسوم، بازیها، افسانه ها، ضرب المثل ها و تمثیل ها، موسیقی و زبان مردم ساکن حاشیه ی سیمره امروزی (مردم لک) که همگی به نوعی ریشه در تاریخ باستان ایران زمین دارد، این ادعا را به اثبات می رساند.

آیا می توان گفت که در زمان مهاجرت آریایی ها به سرزمین ایران، این کشور خالی از سکنه و آبادانی بوده است؟! بی شک بومیانی در این ناحیه می زیسته اند، خصوصا در اطراف و اکناف رودخانه ی سیمره انسان های نخستین حیات داشته اند و قبل از مهاجرت آریایی ها به ایران در منطقه ساکن بوده اند و همزمان با مهاجرت آریایی ها به این خطه از غرب کشور یعنی دره ی باستانی سیمره، احتمالا مبارزاتی میان بومیان دره ی سیمره و اقوام مهاجر آریایی رخ داده است که در نهایت با شکست قوم بومی ایران انجامیده است.در پی این شکست ها اقوام بومی به ناچار به مرکز اصلی رودخانه یعنی قسمت های کوهستانی و صعب العبور آن پناه برده اند و در کوهستان های زاگرس و نواحی دور دست مخفی شده اند.

امروزه اگر چه تعدادی از اقوام لک زندگی کوچ روی داشته و به ییلاق و قشلاق می روند، اما اکثریت آنها زندگی یکجا نشینی داشته و ده و یا شهری را انتخاب کرده و در منزلگاه های دایمی خود اسکان یافته اند."""


کلمات کلیدی: نوروز ،کلمات کلیدی: جشنواره اینترنتی نوروز