جشنواره اینترنتی نوروز

مسابقه و جشن اینترنتی وبلاگنویسی نوروز 87

http://pouyamount.persianblog.ir/post/211
ساعت ۱۱:٥٥ ‎ب.ظ روز پنجشنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸٧  

وبلاگ گروه کوهنوردی پویا

 دشت لاله‌های واژگون کوهرنگ بر روی مسافران نوروزی آغوش گشود   

شت لاله‌های واژگون‌در" بنواستکی" شهرستان کوهرنگ، نخستین بار درنیمه اول فروردین ماه‌به روی گردشگران و طبیعت گردان چهارمحال‌و بختیاری آغوش گشوده تا گرد خستگی زندگی ماشینی را در دشتی بر دامنه کوه بتکانند.

معاون گردشگری سازمان میزاث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری چهارمحال و بختیاری با اعلام این‌خبر گفت: این دشت به دلیل شرایط آب و هوایی، امسال زودتر از اردیبهشت ماه به گل نشست.

" راشد عباسی " روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود:این دشت به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری مهم در چهارمحال وبختیاری همه ساله در فصل گل‌دهی با استقبال گردشگران همراه می‌شود.

به گفته وی،دشت لاله‌های واژگون سه هزار و ‪ ۶۰۰‬هکتار مساحت دارد و لاله‌های واژگون در زبان محلی به " اشک مریم" معروف است.

به گفته وی، دوران گل‌دهی ابن گونه گیاهی علی‌رغم زیبایی آن، بسیار کوتاه است و از فروردین تا پایان نیمه اول اردیبهشت ماه است.

وی، زادآوری آن را از پیاز ذکر کرد و گفت: این گونه گیاهی در صورت چیده نشدن گل و باقی ماندن کپسول بذر پس از میوه دهی در خاک ، زادآوری طبیعی می‌کند.

به گزارش ایرنا، دشت لاله‌های واژگون چهارمحال وبختیاری یکی از زیباترین جلوه‌های بدیع و طبیعی این استان است تا جایی که می‌توان از آن به عنوان جلوه‌ای از " نقاشی ممتاز خالق هستی " یاد کرد.

گردشگران برای سفر به دشت لاله‌ها در طول مسیر شهرکرد ، سوداجان چشمه دیمه کوهرنگ از دیدن چهره بهارمفرح این مسیر در حالی که از سرازیرشدن چشمه‌های آب برف در سراشیبی تپه‌ها و پوشش سبز زمین لذت می‌برند، وارد دشت لاله‌های واژگون می‌شوند.

وجود پوشش برف برفراز تپه‌ها، قله‌ها، آسمان آبی تزیین شده از ابرهای سپید و رودخانه‌های خروشان از جمله سرشاخه "زاینده رود"، زیبایی را در مسیر دشت لاله‌های واژگون به تمام و کمال به گردشگران هدیه کرده است.

واشدن غنچه‌های لاله‌های واژگون دردل یک دشت سبزفام در حالی‌که کوه‌های مرتفع پوشیده از برف و دامنه پراز سبزه ، گرداگرد آن را احاطه کرده زیبایی طبیعی این دیار را به اوج خود می‌رساند.

دشت لاله‌های واژگون این رستنگاه سحرآمیز با زبان بی‌زبانی الهام بخش "اسرار بزرگی" از حکمت و فلسفه خلقت است که کوتاه بودن زمان عمر، زودمحو شدن زیبائیهای مادی و دنیوی،ضرورت تحسین ذات پرودگار، پاک و بی‌آزار بودن و بپا شدن زندگی پس از مرگ، گوشه‌های از رموز آن است.

جذابیت تماشای دشت لاله‌های واژگون تمام شدنی ندارد، بلکه یکبار گشت‌وگذار درمیان این لاله‌های خیال‌انگیز و افسونگر، عشق به تماشانشستن بهار لاله‌ها را در دل هر گردشگری برای تکرار سفر به دشت لاله‌های بام ایران زنده می‌کند.

دشت لاله‌های واژگون این دیباچه زیبا و سیاحتگاه طبیعی کم‌نظیر در حالی که همه زیباییها را یکجا به گردشگران عرضه کرده، با این وجود مورد نامهربانی و دستخوش سودجویی برخی افراد نیز واقع می‌شود.

در زمان حاضر مهمترین و اصلی‌ترین آفت برای این دشت " پیازکنی لاله‌ها" می‌باشد که توصیه می‌شود مردم از پیاز کنی این بوته‌ها خودداری کنند.


کلمات کلیدی: نوروز ،کلمات کلیدی: جشنواره اینترنتی نوروز ،کلمات کلیدی: مسابقه اینترنتی نوروز ،کلمات کلیدی: جشنواره