http://samh412.persianblog.ir/post/115

 وبلاگ از هر دری سخنی
سفرنامه نوروز(1)

امسال در ایام نوروز سفر ما از مشهد به مقصد شیراز بود در این پست و پست های بعدی  می خواهم کمی از مشاهدات  این سفر بنویسم:

1-   را ه مشهد- تهران: همانگونه که می دانید برای رسیدن به تهران  دو راه وجود دارد یک را از شمال می رود و را ه دیگر از کویر که را ه دومی کوتاه تر است و کسانی که زودتر می خواهند به مقصد برسند از این راه استفاده می کنند و ما هم این راه را انتخاب کردیم این راه از شهرهای نیشابور ؛ سبزوار ؛ شاهرود, دامغان ؛ سمنان؛ گرمسار و نهایتا به تهران ختم  می شود این راه کلا دو بانده می باشد اما یک مسیر کوتاه آن هنوز خاکی می باشد. اگر در ایام شلوغ از راه قصد مسافرت دارید متوجه باشید که پمپ بنزین های بین راه دامغان تا سبزوار خیلی شلوغ است چون اکثر ماشین که از مشهد یا تهران بنزین می زند در این قسمت بنزین نمام می کنند .ما خودمان در یکی از پمپ بنزین نزدیک دو ساعت در صف بودیم. لذا قبل از این دو شهر بنزین بزنید.

۲-   قم : اولین شهر محل توقف مان شهر قم بود و زیارت حضرت معصومه . این شهر که هنوز با شهر سازی مدرن فاصله زیادی دارد اصولا هم گرم است هم شلوغ  و روزهای عید هم هوا خیلی گرم بود اما با این وجود در حرم هیچ تهویه ای کار نمی کرد و گرما بی داد می کرد. در شهر قم خیلی از مردم  ساعت جدید و به قول خودشان ساعت رسمی را قبول ندارد و با ساعت قدیم کارهای خودشان را تنظیم می کنند . در شهر قم کسی از من سوال کرد چگونه است که مردم مشهد این همشهری ما را (آقای فاکر) این قدر قبول دارند که  در هر دوره ایشان بدون تبلیغ رای اول مردم مشهد را می آورد و منهم پاسخی نداشتم. در شب میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام جعفر صادق (ع) در قم بودیم و من برای مردم قم و مسولین این شهر شدیدا متاسف شدم. در این شب در قم از چراغانی خبری نبود حتی در حرم و مسجد جمکران . تعجب کردم از اینکه قمی ها این قدر بی تفاوت هستند نسبت به چنین شب های بزرگ . قم شهری است که خود را نزدیک به پیامبر اکرم(ص) می داند حوزه علمیه در این شهر خودرا حوزه امام صادق(ع) می داند اما ظاهرا بلد نیستند برای تولد این بزگواران شادی نمایند. یادم از مالزی آمد که آنها ماه ربیع الاول را بعنوان مولد نبی چگونه جشن می گیرند و قم های ما چگونه. از همه جالب تر این بود همان شب خبرنگار صدا و سیما از قم گزارش می داد و می گفت مردم قم با چراغانی و آذین بندی خیابانها و.... به استقبال این دو میلاد رفتند به همین راحتی خبرنگار خالی بندی می گردد وخب کسی هم که برای خالی بندی باز خواست نمی شود............

۳-   محلات : در محلات توقفی کوتاهی داشتیم محلات را شهری زیبا, آرام  و دوست داشتنی یافتم. شهری با خیابانهای سرسبز با درختانی سر به فلاک کشیده؛  گلخانه های با گل های زیبا که در اطراف شهر خود نمایی می کنند .  در این شهر مرکز تحقیقات گل و گیاه کشور هم وجود دارد. در ورودی شهر ساختمان زیبا دانشگاه آزاد با مسجدی زیبا تر در داخل آن  خود نمایی می کنند که با دانشگاههای که من دیدم متفاوت می نمود. در محلات منطقه ییلاقی بنام سرچشمه وجود دارد که چشمه خروشانی زیبایی خاصی به آنجا داده است. در محلات آبگرم معروفی هم وجود دارد که ما وقت نکردیم آنجا برویم. بهر جهت فکر کنم محلات شهری است که برای استراحت چند روز مکان مناسبی باشد . 

/ 0 نظر / 27 بازدید