http://taheriabkenar.persianblog.ir/post/26

 وبلاگ طبیعت زیستکره

روز طبیعت
سیزده بدر سنتی ماندگار پس از هزارها سال است و امسال نیز مانند هر سال شاهد ‌حضور میلیون‌ها نفر از هموطنانی بودیم که در هر نقطه‌ای این روز را در دامان طبیعت گرامی ‌داشتند. سیزده بدر یا جشن بدرقه نوروز از مهمترین رسوم مشترک در میان اقوام ‌ایرانی است که طی سالهای اخیر روز آشتی با طبیعت نیز تلقی می‌شود.‌ ایرانیان از ‌گذشته‌های دور ، با آغاز بهار و ورود به سال جدید و پس از چند روز دید و بازدید و ‌تبریک سال نو، گویا برای تکمیل شادی خود و دور کردن غم و غصه و خمودگی، ‌در روز سیزدهم فروردین ماه، با بیرون آمدن از خانه و پناه گرفتن در طبیعت، ‌مراسم سیزده بدر را اجرا می‌کنند.‌ سیزده بدر، جشن واقعی بهار است. طراوت و ‌سرسبزی به طبیعت بازگشته و طبیعت نیز مردم را به سوی خود می‌خواند.‌
ولی نکاتی که دیروز بسیار به چشم می خورد:

۱- ذباله در کشور می رود که به یک معضل ملی تبدیل شود.دیروز هم این مسلئه خیلی مهم می نمود.متاسفانه عدم وجود ذباله دان های مناسب در جاده ها و سطوح شهرها به وضوح دیده می شد.

۲- جاده های استان های توریستی کشور توان کشش این بار ترافیکی را ندارند.باید جاده های چند بانده در این استانها طراحی شود.فقیر ترین استان هم طبق معمول گیلان است.

۳- روشن کردن آتش در منابع طبیعی اهم از جنگلها و مراتع نیاز به آموزش دارد!البته هیچ مشکلی از این جهت به وجود نیامد(دروغ سیرده!)

۴-از مشکلات گفتیم از زیبایی ها هم بگویم که درختان همه جا سبز بودند و چشم نواز! راستی صدای بلبلان و قورباغه ها یاد آور بهاری سرسبز بود.بهاری باشید.

/ 0 نظر / 26 بازدید